Zayıflamaya Yardımcı 5 Yiyecek

Yaz gelmesiyle beraber nasıl kilo verebilirim sorusu hep aklımıza gelir.Bizde sizler için hem yaza hazırlık maksadıyla hem de sağlığımız için ne yemeliyiz sorusuna cevap aradık.

Okuyacağınız bu 5 yiyecek hepsi birbirinden şifalı .

İşte onlar;

1-Yeşil Çay

Yeşil çay metabolizmayı hızlandıran ve antioksidasyon özelliği bulunan bir çay çeşididir. Ayrıca yağ yakımını da hızlandırmaktadır.Genellikle yemeklerden sonra tüketilmelidir.5 fincan yeşil çay 70-80 kalorinin yakılmasını sağlar.

2-Süt

Süt ve süt ürünleri(yoğurt,kefir,ayran gibi) kalsiyum açısından oldukça zengin olduğu hepimiz tarafından az çok bilinir.Bu ürünlerin içerisinde bulunan vitamin,mineral,protein yağ hücrelerinin yakılmasını hızlandıran enzimlerin üretimini destekler.Süt tüketimi %70 oranında yağ yakımını hızlandırıyor.

3-Su

Su hayat demektir.Su olmazsa vücudun temel taşlarından birisi eksiktir.Vücudunuz için günde ortalama 1,5 litre su tüketilmelidir.Bu kişiden kişiye değişebilir ama bu miktarın altında su alınmamalıdır.Sıvı eksikliği metabolizmanın yavaşlamasından tutun vücudun hemen hemen her fonksiyonunda lazım olan temel maddedir.

4-Proteinli yiyecek

Proteinler kasların oluşumu için oldukça önemlidir. Protein açısından zengin yemekler metabolizmayı hızlandırır. Sindirim sistemimiz proteinleri yakmak için daha fazla enerji harcar ve bu sayede daha fazla kalori yakar. Beslenmemizin %20-35’i proteinden oluşmalıdır. Bu sayede günde 120-130 kalori yakabilirsiniz.Daha çok kırmızı etten bulunan protein genellikle hayvansal gıdalarda bulunur.Et yiyemeyenler günde 1 yumurta yediği zaman tüm protein ihtiyacını karşılayabilecek miktarda proteini alır.Tabi yaklaşık olarak.Fakat kolesterol , damar tıkanıklığı gibi rahatsızlığı bulunanlar doktorlar tarafından önerilen miktarda yemeliler.

5-Baharatlı Besinler

Baharatlar ve özellikle kırmızı biber metabolizmayı hızlandırır, çünkü içerisinde bulunan besin maddeleri adrenalin salgılanmasını ve dolaylı olarak da kalori yakımını artırır.

 

220 queries 0,360