Türkiye’de iPhone Satışı Yasaklanacak mı?

Türkiye’de iPhone Satışı Yasaklanacak mı? – Apple ile Samsung arasında uzun süredir devam eden telif hakkı davaları, Samsung’un bazı cep modellerinin bazı Avrupa ülkelerinde ve Amerika’da yasaklanması gibi haberleri aylardır hep birlikte takip ediyoruz. Şimdi ise Apple ile Motorola arasında devam eden telif hakkı davasını Motorola kazandı ve iPhone satışlarıa Avrupa genelinde yasak gelebilir.

Almanya’da yerel bir mahkemede Motorola’nın Apple’a karşı geçtiğimiz Nisan ayında açtığı telif hakkı davası sonuçlandı ve mahkeme Motorola’yı haklı buldu. Davanın konusu ise patent hakları Motorola’ya ait olan bir GPRS teknolojisini Apple iPhone modellerinde kullanmasıydı. Mahkeme süreci sona erdi ve Motorola konuyla ilgili haklı bulundu. Peki bundan sonra ne olacak? iPhone satışları hangi Avrupa ülkelerinde yasaklanacak? Ülkemizde de iPhone satışlarına yasak gelecek mi?

İşte bu soruların cevapları şu an için tamamen bir muamma; çünkü Motorola mahkemeyi kazanmasının ardından kendi insiyatifinde olan iPhone satışlarına yasak getirip getirmeyeceğine henüz karar vermiş değil. Bana göre firmalar aralarında anlaşmayı sağlarlarsa Motorola telif hakkından doğan parayı alacak ve iPhone satışları kaldığı yerden devam edecektir. Bu durumun ülkemizde de etkisi olmayacak yalnızca son bir haftadır devam eden dava sürecini izlemekle kalmış olacağız.

220 queries 0,385