Şikayet bilet

29/08/2012 tarihinde, Reservation number: TK/SC43X4 , saat 8.20‘de İstanbul Atatürk Havalimanından Hollanda Amsterdam Schiphol Airport’a Türk Hava Yolları TK 1951 sayılı Hollanda uçuşumuz, şirketiniz tarafından uçakta yer kalmayışı gerekçe gösterilerek uçuşumuz gerçekleşememiştir. Ancak , aynı gün öğleden sonra başka bir sefer ile Amterdam’a uçuşumuz gerçekleşmiştir.
Bu seyahatimiz meslek amaçlı olup, birlikte görevli olarak gideceğimiz gruptaki bazı arkadaşlarımız bu uçuşu gerçekleştirmişlerdir ve dolayısıyla grup şeklinde hareket edemediğimizden dolayı programımız önemli derecede aksamıştır.
Bu defa; aynı gün biletimiz olduğu halde TK 1951 sayılı seferle uçamadığımız için, şirketinizin bir uygulaması gereği tazminat olarak tarafımıza 300 Euro veya açığa bilet teklifi yapılmıştır.
Birlikte olduğum ve uçuşu gerçekleşemeyen diğer arkadaşım ile birlikte (İpek M. Şen ve Begkioum Sampitoglou olarak) açığa bilet teklifini kabul etmiş ve almış bulunmaktayız.
Begkioum Sampitoglou olarak, TK/S4UZS5 rezervasyon no’lu bilet tarafıma verilmiş bulunmaktadır.
Ancak, 19/04/2013 Tarihinde açığa biletle uçuş için rezervasyon yapmak istediğimizde biletin yedek bilet kapsamında olduğunu öğrenmiş bulunmaktayız. Yedek bilet olarak uçuş garantisi olmadığından dolayı başlangıçta teklif edilen 300 Euro bedelin tarafımıza ödenmesi koşuluyla biletin iptal edilmesini, ödemenin en kısa sürede tarafıma yapılmasını rica ederim.

220 queries 0,435