Lösemi Kan Kanseri Nedir? Lösemi Nedenleri Nelerdir ?

kan kanseri, kan kanseri hastalığı, kan kanseri nedenleri, kan kanseri nedir, lösemi, lösemi belirtileri, lösemi hastalığı , Lösemi Kan Kanseri Nedir? Lösemi Nedenleri Nelerdir ?

Kan kanseri oluşmasının altında bir takım nedenler gösteriliyor olsa bile günümüzde şu ana kadar henüz tam bir neden bilinmiyor. Tek yumurta ikizlerinden down sendromlularda, fanconi anemisi bulunan insanlarda görülüyor olması, rahatsızlıkta genetik durumların kromozom anormallikleri rol oynadığı söylenir.

Bununla birlikte iyonize radyasyona, benzen ve alkilliyici ajanlar gibi kimyasal maddelere maruz kalan insanlarda gerçekleşme riski vardır. Farelerde virüs tespit edilmiştir. Fakat hala insanlarda olan anemide virüslerin yeri bir türlü tespit edilememiştir. Özellikle kronik lenfositik lösemide ırk faktörünün önemi olduğu belirlenmiş bir konudur. Beyaz ırkta fazla sarı ırkta ise az görülmektedir.

Lösemi Belirtileri

Kan kanseri hastalığında aniden hemen yorulma, kanama durumu, halsizlik, istem dışı kilo kaybı, kemik ağrıması, eklemlerin şişmesi gibi şikayetler söz konusudur. Yapılan fizik muayene sırasında lenf bezleri büyümüş ve karaciğer ile dalak büyümüş görülür.

Enfeksiyon meydana gelmişse titreme, ateş ve terleme gibi şikayetler kendisini gösterir. Bu belirtilerin hemen hemen hepsi bütün kan kanseri türlerinden görülür. Sinir sistemi içinde tutulum varsa kafa içi basıncı artmış olur

220 queries 0,359