Digiturk şikayeti

Merhabalar,

Birbuçuk hafta önce Gökpınar Hukuk Bürosundan gelen cep mesajı ile Digitürk’e bir borcum olduğunu öğrenmiş durumdayım oysaki Digitürk üyeliğimin olduğunu bile bu mesajın aslı olup olmadığını Digitürk müşteri servisine sorduğumda öğrendim.

Müşteri hizmetlerinin açmış olduğu şikayet talebime istinaden Digitürk servisinin kuruluma bakmak için geldiklerini, teknik ekibin iç ve dış tetkiğine istinaden dairem için digiturk çanağının takılamayacağını, çatıdan apartman yönetimin izin vermemesi üzerine başka bir dairenin çanağından ek çıkış yapılabileceğini, bunun için ekstra kablo parası ödemem gerektiğini bildirdiler. Bunun üzerine kurulum istersem diğer daire ile görüşmem gerektiğini söylediler ve ayrıldılar. (herhangi bir cihaz bırakmadan ve taahhüt almadan) Ertesi günlerde müşteri hizmetlerinin arayıp durumla ilgili bir gelişme olup olmadığını ve üye olup olmak istemediğim konusundaki soruları üzerine teşekkür edip Digitürk istemediğimi belirttim.

Herhangi bir bilgi verilmeden, imzam alınmadan nasıl bir üyelik açıldığını merak ediyorum. Keza madem üyelik açıldı, neden konuyla ilgili herhangi bir bilgi verilmedi? Borcumla ilgili herhangi bir fatura gönderilmedi?

Müşteri hizmetlerinden farklı 3 kişiyle farklı günlerde yapılan telefon konuşmalarım sonucunda bugün konuyla ilgili yardımcı olamayacaklarını ve Gökpınar Hukuk Bürosu ile görüşmem gerektiğini bildirdiler.

Konuyla ilgili yardımlarınızı rica ederim.

220 queries 0,444