BOY UZATMA YÖNTEMLERİ NELERDİR?

BOY UZATMA YÖNTEMLERİ NELERDİR? Boy uzatmak için neler yapılmalıdır? Boy uzatmanın yöntemleri nelerdir? Boyumu nasıl uzatabilirim diye merak edenlere cevaplar..

Kişilerin, genetik miras olarak ebeveynlerinden aldığı özellikler arasında boy gelir. Boy, daha sonra dış etkenlere bağlı olarak da farklılık gösterebilir ancak temel yapısını genetiğimizden alır. Uzun ve kısa boy sahibi olmak bir takım insanlarca tercih edilmeyebiliniyor. Bu nedenla kısa boylu insanlar boylarını uzatmak için çeşitli yöntemlere, boy uzatma tekniklerine baş vurabiliyor. Bu yöntemlerin bir kısmı cerrahi yöntemler olmak üzere, tamamen bitkisel yöntemler de mevcuttur.

Boy uzatan sporların tercih edilmesiyle birlikte boy uzunluğunun fark edilir düzeyde artması sağlanabiliniyor. Halk arasında en çok boy uzatan spor olarak bilinen basketbol, boy uzatan sporlar arasında üçüncü sıradadır. Birinci sırada ise ip atlamak gelir. İp atlayan çocukların boy uzama oranları, ebeveynlerine ve genetik miraslarına bakıldığında oldukça farkedilir düzeydedir. Bu doğru bilinen bir yanlıştır. Çocukları, boyları uzasın diye basketbol kurslarına, eğitimlerine yönlendiren anne babalar, çocuklarını aslında en çok boy uzatan spora yönlendirmemiş olurlar. İp atlamak, yirmi üç yaşına kadar oldukça fayda sağlar.

Doğru bilinerek uygulanan boy uzatma ile ilgili bilgiler, aslında çok yanlış olmamakla birlikte daha etkilileri varken zaman kaybettiren yanlış işlemlerdir. Mesela, bol süt, yoğurt, peynir tüketmek boy uzatır bilgisi yanlış değildir ancak tahmin edildiği kadar etkili bir yöntem de değildir. Tıpkı basketbol oynayanın boyu çok uzar bilgisin tam değil ancak eksik bilgi olduğu gibi.

Tüm bunların dışında çinko alımı da çocuklarda boy uzamasını sağlayan, boy uzatma yöntemleri arasındadır. Yirmi beş yaşına kadar tüketilen çinkolar, boyun uzamasında beş santim kadar fark ettirebilir. Çinki, kabak çekirdeğinde, ton balığında ve yeşil mercimekte bulunmaktadır. Bu besinlerin tüketilerek çinko alımı için düzenli bir beslenme grafiğinde kullanılmasından sonra, çocukların boylarının farkedilir derecede uzadığı görülmüştür.

Boy uzama ameliyatları ise uzman cerrahlat tarafından yapılmakta olup halk arasında tahmin edildiği gibi santimlerce bir fark sağlamamaktadır. Boy sorunu yaşayan insanların, halk arasında bilindiği gibi süt için basketbol oynamak değil de, erken yaşlarda ip atlama ve çinko alımına dikkat ederek bu sorunlarını doğal süreç içerisinde çözmeleri mümkündür.

3 Yorum

  1. Arkadaşım bu boy uzatma yöntemleri işe yarıyor mu peki? Bu yöntemleri uygulamaya başlarsak eğer ne kadar sürede etkisini görebiliriz?

  2. sergen yıldızhan

    ben 18 yaşındayım ve boyum 1.65 cm çıkar veya çıkması için ne yapmalıyım lütfen yardımcı olursaız sevinirim

  3. Ben 15 yaşındayım boyum 1.71 5-6 santim uzaması İcin ne yapmam lazimmmmm 🙁

224 queries 0,574