Bitkilerden Gelen Sağlık ve Sağlık Sorunları

Bitkilerden Gelen Sağlık ve Sağlık Sorunları,  Sağlıkla ilgili sorunlar ve bitkilerin tedavide etkileri nelerdir? Günlük yaşantımızdan bitkilerin önemi nedir?

gündelik yaşantımız sırasında bize sıkıntı veren küçük tefek sorunların çoğunun basit bitkisel çözümleri var. doğanın bizlere sunduğu yardım ve çareler limitsiz…

uyku sorunları

pasiflora veya çarkıfelek olarak bilinen bitki çok tatlı bir sakinleştirici olup akşam huzursuzluğunu giderir. polenle birlikte alındığında tesiri çoğalır. bundan başka bu bitkide lazım mineral ve vitaminler de bulunur.

papatyanın vücut üstünde sakinleştirici tesiri olduğu için uykunun daha rahat ve iyileştirici olmasını temin eder. asabiyet veya stres nedeniyle meydana gelen baş ağrılarının giderilmesinde de etkilidir.

lavantanın içeriğinde terpenik alkol ve asit fenol miktarları yüksek bir öz yağı bulunur. spazm çözücü ve sakinleştirici tesirleri nedeniyle çok kıymetli bir bitkidir.

stres & sıkıntı

ıhlamurun sinir yatıştırıcı tesirinin yanısıra spazm çözücü tesiri de olduğundan uykusuzluğa olduğu kadar hipertansiyon için de önerilir. içerisine katılan birkaç karanfil ile hazırlanacak ıhlamurun uyku kalitesini artıracağı da kesindir.

mine çiçeğine karakteristik kokusunu veren limonsu ve zengin bir öz yağı vardır. ağrılara iyi geldiği gibi spazm çözücü ve sakinleştiricidir. sakinleştirici tesiri uykuya geçişi de kolaylaştırır.

akdiken kalp ritmini düzenler ve çarpıntıları azaltır. bilhassa sebepsiz ağlama isteği gibi duygusal hassasiyetlerde ve yoğun basınç durumlarında önerilir.

yorgunluk & bitkinlik

ginseng aklı ve fiziği canlandıran yani bir tür zihinsel ve fiziksel “tonik” görevi yapan b ve c vitaminleri ve amino asitler içerir. uykusuzluk yaratabileceği için sabahları tüketilmesi önerilir.

yeşil, çiğ kahve kafein ve kafestrol içerir. kafeinin organizmada uyarıcı tesirleri vardır: fiziksel dayanıklılığı artırır, uzun yolculuk sonralarında yaşanan bitkinliğin atlatılarak vücudun saat farklarına alışmasına yardımcı olur.

kafein içeren bir diğer bitki olan guarana, bilhassa fiziksel eforlardan sonra yoğunlaşan yorgunluğun atlatılmasında etkilidir. bu bitki bundan başka bazı rejimlerde de kullanılır.

kilo artışları

fucus genellikle zayıflama kürleri sırasında kullanılır çünkü öğün öncelerinde alındığı vakit tokluk hissi verir. iyot barındıran içeriği nedeniyle yağlar üstünde de tesirleri vardır.

kiraz ve bilhassa sapları potasyum tuzları ve “flavonoid” denen bir madde içerdikleri için idrar söktürücü ve temizleyici etkilere sahiptir. vücutta birikmiş olan toksinlerin atılmasını temin ederler. idrar yolu rahatsızlıklarında da dolayısıyla önerilirler.

yeşil çay esasında kahveden daha kolay sindirilebilen ve daha hafif olan bir uyarıcıdır. yağlar üstünde de enteresan tesirleri vardır:yağların birikmesini ve emilen kalorilerin miktarını azaltır.

sindirim sorunları

turp kökü kendisine olağandışı kokusunu ve hafif acılığını veren glükosit açısından zengindir. sindirim üstünde tesiri çok mühimdir çünkü safra kesesi ve karaciğeri uyararak temizlenmelerini temin eder.

nane mide ve bağırsağın yorgunluğuyla savaşır, yemeklerin fermantasyonunu engeller ve safra kesesini uyarır. kusma, şişkinlik gibi sindirim problemlerine karşı birebir çözümdür. ancak uykusuzluk sorunu yapabileceğinden akşam saatlerinde öneri edilmez.

karahindiba kökü bilhassa içerikleri sayesinde kazandığı idrar söktürücü tesirleri nedeniyle kullanılır. iyi bir sindirim için de önerilir çünkü karaciğer tembelliğine mani olur ve safra kesesini çalıştırır.

dolaşım sorunları

karadutun kendisi olduğu kadar yaprakları da dolaşım düzenleyici olarak kullanılır. bundan başka damar ve kılcal damarları kuvvetlendirici etkisiyle birlikte damarlardaki baskısı düzenleyici tesiri de vardır.

3000 yıldır üretilen kırmızı üzüm a,pp,b1,b5,b6 ve c vitamini olarak zengindir. damar ve kılcal damarları besler, korur ve canlandırır. kırmızı üzüm bundan başka sıkılaştırıcı, idrar söktürücü ve serinleticidir.

17. yüzyıldan beri bilinen alıç gerçek bir kalp dostudur. bundan başka, canlandırdığı kalbe kan pompalanmasını da kolaylaştırır. bundan başka sıkıntıyı giderici ve uykuyu düzenleyici tesiri de vardır.

solunum sorunları

Bitkilerden Gelen Sağlık ve Sağlık Sorunları,  Sağlıkla ilgili sorunlar ve bitkilerin tedavide etkileri nelerdir?

okaliptüs antiseptik tesirleri olan bir öz yağı içerir. grip ve ses kısıklıklarında mükemmeller yaratabilir. boğaz ağrısına iyi geldiği gibi buğu yoluyla alındığında bronşlardaki salgıları yumuşatarak rahatlama temin eder.

çam fıstıkları da okaliptüs gibi solunum yolları için dezenfektan tesirler taşır. boğazı temizlerken rahatlatır, bronşları temizler ve balgam söktürme tesiri de vardır.

spazm çözücü, antiseptik ve idrar söktürücü tesirlerinin yanı sıra kekik boğaz ağrılarına da iyi gelir. kurutularak ufalanmış kekik yapraklarının solunum yollarında rahatlatıcı tesirinin dışında küçük çaplı burun kanamalarını da durdurduğu bilinir.

seksüalite cinsel sorunlar

adaçayının içeriğinde bulunmakta olan bazı doğal maddeler seksüel iştahı uyarır. bunun dışında menopoz süresince yaşanabilecek depresyon hallerinde de işe yarar.

zencefil nöro-hormonal sistemi uyarır ve üretkenlik üstünde olumlu tesirleri vardır. bu bitki erkeklerde sperm üretimini artırır ve hareketlerinin artmasını temin eder.

ginko biloba yaprağı beyindeki kan dolaşımını düzelterek cinsel isteği artırır, hafızayı keskinleştirir, kişinin reaksiyonlarını hızlandırır ve moralini düzeltir.

220 queries 0,431