avea roaming çilesi

İyi Günler!
Ben Ömer Barak. Suudi Arabistan’da yaşıyorum. Bu yaz Türkiye’ye (İzmit) gittiğimizde hem yıl içinde zaman zaman kontör yükleyip hattın kapanmasını engellemek hem de internet bankacılığını yurtdışında kullanmak için eşimin faturasız Avea hattını uluslararası dolaşıma (roaming) açtırmak istedik. Eşim Avea müşteri hizmetlerini aradığında kredi kartı numarasını istediler. Kredi kartı olmadığını söylediğinde bir yakınımızın kredi kartıyla bir Avea bayiine başvurduğumuzda işlemimizin gerçekleştirilebileceğini belirttiler. Biz de dolaşıma açtırmak için bir ücret ödenecek herhalde onu ödeyip açtırırız düşüncesiyle bayiye gittik. Avea İzmit ana bayisine gittiğimizde bizden kredi kartı istedi. Kredi kartımız olmadığını herhangi bir ücret ödenecekse nakit olarak ödeyebileceğimizi belirtince kredi kartı olmazsa bu işlemi yapamayacaklarını söylediler. Sebebini sorduğumuzda yurtdışında yaptığımız görüşmelerin ücreti hattımızdan düşülmediği için kredi kartından tahsil edileceğini söylediler. (hangi çağda yaşıyoruz?!) Bunun üzerine eşim –müşteri temsilcisi bir yakınımızın kredi kartını kullanabileceğini söylemiş olduğu için- babasının kredi kartıyla gerekli işlemleri yaptı ve şirketten işlemimizin yapıldığına dair bir mesaj geldi.

11 Eylül tarihinde Türkiye’den ayrılarak Suudi Arabistan’a döndük. Birkaç gün sonra telefonumuz halâ kullanıma açılmamıştı. 15 Eylül tarihinde Avea müşteri hizmetlerini arayarak sorunu bildirdik. Birkaç dakika müşteri temsilcisine ulaşmak için, birkaç dakika kimliğimizi ispat edebilmek için birkaç dakika derdimizi anlatabilmek için uğraştık. Neticede 16 dk. 30 sn. konuşma sonunda gerekenin yapılacağı ve ilgili kişilerin bizi arayacağı söylendi. Tabi ne arayan oldu ne soran. 22 Eylül tarihinde aynı aşamalardan geçerek dakikalarca bekletilerek ulaştığımız müşteri temsilcisi 16 dk. 35 sn’lik görüşme sonunda kendi kredi kartımızla değil, başkasının kartıyla başvurduğumuz için hattın yurtdışı dolaşıma açılmadığını bildirdi. Bir yakınımızın kartıyla işlem yapabileceğimizi yine kendilerinin söylediğini hatırlattığımızda ise sadece “Size yanlış bilgi verilmiş.” şeklinde açıklamakla yetindi.

Halbuki Avea’nın internet sayfasında şöyle bir bilgi yer almakta: “Faturasız Avea hattınızla, yurtdışında arama yapabilmek ve aranabilmek için Müşteri Hizmetleri’ni arayabilir ya da herhangi bir kredi kartınızla birlikte bir Avea satış noktasına giderek uluslararası dolaşım başvuru formunu doldurabilirsiniz. Kendinize ait bir kredi kartını kullanmayacaksanız, kullanacağınız kredi kartının sahibinin de sizinle birlikte Avea İletişim Merkezi’ne gelmesi gerekmektedir.”

Sonuç olarak Türkiye’de günlerce ve burada dakikalarca uğraşımızın sonucu koca bir sıfır. Yo, yanlış oldu sıfır değil eksiye düştü. Ödediğimiz telefon ücreti de cabası.

Son olarak aynı işlemin Turkcell ve Vodafone’da sadece bir telefonla yapılabildiğini öğrendik.

220 queries 0,343